Monday, May 1, 2017

Trinidad

Chyba najbardziej znane i oblegane przez turystów miejsce to Trinidad.
Nie udało nam się kupić biletu na autobus z Santa Clary do Trynidadu, więc przejechaliśmy ten odcinek Taxi Colectivo. My płaciliśmy po 10 CUC, a inni pasażerowie po  12,5 CUC - ot byliśmy ostatni do taxi i udało nam się obniżyć cenę.
Starówka została wpisana na listę światowego dziedzictwa Unesco i już za rzędów Batisty była uznana za skarb narodowy. Wyłożone kamieniem polnym, bardzo nierówne ulice i kolonialna architektura zwłaszcza wokół Plaza Mayor nadają miasteczku wyjątkowy urok. Niestety ilość turystów oraz wiele budynków w złym stanie sprawia, że czar szybko pryska. Wycieczki fakultatywne jak wszędzie od 40 CUC w górę za osobę, ceny dwukrotnie wyższe niż w innych miejscach (nawet na podstawowe produkty), tłok, stragany z pamiątkami na większości uliczek a muzyki na schodach Casa de la Musica można słuchać ale o 19:30 wyrzucają ludzi i kasują 1 CUC za ponowne wejście (warto usiąść troszkę wyżej, to nie wyrzucą).

Trudno też znaleźć dobry obiad w cenie poniżej 9-10 CUC. Spacerując kamiennymi uliczkami zostaliśmy zaproszeni (razem z Wojtkiem z almanak.pl) przez mało reprezentatywną Kubankę. Trzymała Ona w ręku wypłowiałe i podarte menu do jej rodzinnej restauracji El Tenedor mieszczącej się w jeszcze mniej reprezentatywnym budynku z odpadającym tynkiem w bocznej uliczce. Sam lokal, a tym bardziej jedzenie spożywane na tarasie z widokiem na Trinidad miło nas rozczarowały. W cenie 6 CUC (następnego dnia dostaliśmy kartę z wyższymi cenami - od 8 CUC, ale wynegocjowaliśmy 6) można było zjeść pokaźną porcję mięsa z ryżem i surówką. W przeciwieństwie do wielu innych lokali ten zdecydowanie zasłużył na miano sławetnego Paladaru znanego mi wcześniej jedynie z opisów. Polecam zajrzeć w to miejsce, ul. Boca (Piro Guinart) 412.
Taxi Colectivo - witamy w Trinidadzie


Trinidad i jego reprezentatywna część


Plaza Mayor

Taxi bagażowe

Casa de la Musica za dnia


Casa de la Musica nocą i płatne wejście


No comments:

Post a Comment

Popular Posts