Saturday, April 29, 2017

Santa Clara

Podobnie jak większość miasteczek na Kubie nie przyciąga turystów wyszukaną architekturą ani przepięknymi krajobrazami. Jest to jednak jedno z najważniejszych dla Kubańczyków miejsc związanych z rewolucją. 
To o Santa Clarę toczyła się jedna z najkrwawszych bitew, której punktem zwrotnym było wykolejenie jadącego z odsieczą pociągu z wojskiem Batisty. Dokonał tego podobno osobiście Che Guevara niszcząc tory buldożerem.

W miasteczku wystawiony jest sławny buldożer i kilka wagonów z historycznego już pociągu (1 CUC). Po drugiej stronie miasta zlokalizowano monumentalne mauzoleum bohaterów rewolucji, gdzie spoczywa m.in. Che. Wstęp jest bezpłatny, jednak w depozycie należy zostawić aparaty, telefony i torby. W środku jest wiele ciekawych eksponatów i dowiedzieć się można iż był on przez chwilę dyrektorem banku na Kubie. Całość zwieńczona jest olbrzymim posągiem bohatera.

Jest tu również fabryka cygar mieszcząca się na skrzyżowaniu ulic Maceo i Calle Conyedo. Od tej drugiej ulicy można stanąć przy drzwiach i wysokie osoby będą mogły robić zdjęcia przez szczelinę - będą to zdjęcia bez siatki chroniącej pracowników przed natarczywymi turystami.
Warto wspomnieć iż bardzo popularną grą na Kubie jest domino, przy odrobinie szczęścia można być zaproszonym do tej gry:)


Buldożer Che Guevary

Wykolejone wagonyChe Guevara

Mimo panującego brudu - tu też sprzątają

Fabryka cygar - zdjęcie zrobione przez szczelinę
Taxi


2 w jednym (sklep i fryzjer)Domino


Miejsce, gdzie jest internet :)


Che Guevara - jego mauzoleum

Fiat 126pJeździec na koniu
No comments:

Post a Comment

Popular Posts