Thursday, May 14, 2015

Korea Północna i widoki z wieży DżuczeJuche Tower

Czyli kolejna naj… budowla na świecie.
Tym razem jest to najwyższa kamienna (granitowa) wieża na świecie. Powstała w 1982 roku ku uczczenia 70 urodzin Kim Ir Sena. Zresztą nazwa wieży pochodzi od Idei Dżucze, którą wymyślił Kim Ir Sen, a która była mieszanką izolacjonizmu, marksizmu-leninizmu i koreańskiego tradycjonalizmu. Przy wieży dało się zaobserwować ćwiczących żołnierzy do parady, która ma się odbyć w październiku. Wewnątrz wieży znajduje się kilkadziesiąt tablic z różnych krajów. Są to tablice wychwalające idę Dżucze i opisujące dobrobyt panujący w tym kraju. Jest też tablica od Polskich robotników, którzy budowali Ambasadę Korei Północnej w Polsce, którzy dziękują za ideę Dżucze. 
Wjazd windą na sam szczyt dla turystów kosztuje 5 euro – trochę dużo, ale dałem się skusić. Widok wspaniały, ot trochę wiało i było tak jakby szarawo, ale dało się zobaczyć panoramę miasta. Moja przewodniczka bardzo szybko chciała mnie zmobilizować bym zjechał na dół, ale jakoś udało mi się Ją przekonać, że jeszcze chwilę pooglądam sobie widoki.
Co ciekawe można było zerknąć co trzymają zwykli ludzie na balkonach ….
Po drugiej stronie rzeki Taedong gang znajduje się plac Kim Ir Sena, na którym odbywają się ważne parady i uroczystości.
Czasami zastanawiam się, czemu byliśmy aż tak pilnowani – lokalni ludzie już się przyzwyczaili do obcokrajowców, uśmiechają się, zapraszają do tańców, na grilla, itp.
Ten kraj niedługo się zmieni….
Tabela rozgrywek piłkarskich

Karetka

Plac Kim Ir Sena

Wieża Dżucze

Praca wre...
Jest i tablica z Polski
Mój Hotel czyli Yanggakdo International Hotel

Widok z wieży Dżucze


Jest i DHL
No comments:

Post a Comment

Popular Posts