Thursday, April 30, 2015

Korea Północna i Kumsuan PalaceKumsuan Palace i Grand Monument


Pierwszego poranka odkryłem, że Korea Północna jest bardzo popularnym kierunkiem i nasz hotel był wypełniony turystami z zachodu oraz Chin.
Kumsuan Palace of the Sung jest to miejsce gdzie pracował, a obecnie spoczywa Kim II Sung i Kim Jong II. Dla turystów z zagranicy miejsce to otwarte jest tylko dwa razy w tygodniu, lokalni ludzie mogą je odwiedzać 4 razy w tygodniu. Już przed wjazdem na parking zostajemy poproszeni by nie robić zdjęć, a po wejściu do budynku w szatni zostawiamy całą elektronikę – kieszenie też powinny być puste – nawet chusteczki higieniczne zostały w depozycie. Jest bardzo długa kolejka, bo wszystkie zagraniczne grupy dziś przyjechały. Po złożeniu depozytu idziemy dłuuuugim korytarzem do miejsca gdzie spoczywa Kim II Sung. Oddajemy 3 x po 2 pokłony i idziemy dalej. Ładnie wyglądają te zmumifikowane ciała. W jednej z sal oglądamy dyplomy i medale które otrzymali Ci przywódcy. Są dwa z Polski – jeden od Przewodniczącego Rady Państwa PRL Aleksandra Zawadzkiego drugi od Generała Jaruzelskiego. Na koniec oglądamy samochód (mercedes) którym jeździł przywódca, dwa składy pociągu, bo każdy używał swojego i łódź, którą się przemieszczali. Spacer trwał jakieś 2 godziny.
Po wyjściu do parku można robić zdjęcia, więc tu wszystkie małe dzieci zostały przez nas 'napadnięte'. Każdy miał inną strategię, ja robiłem zdjęcia z daleka, inni pytali, a reszta podchodziła machała rękami i robiła zdjęcia z bliska. Nasze przewodniczki ubrane były w ludowe stroje a nas obowiązywał strój wyjściowy – jednak turystyczne spodnie North Face i buty turystyczne były akceptowalne. Podobno nie można być w jeansach, ale dwie osoby były i weszły.

Grand Monument Prezydenta Kim II Sung i Leader Kim Jong II to dwa olbrzymie posągi. Tu też trzeba było się ukłonić oraz można było kupić kwiaty za 5e i je złożyć. Czasem sobie myślę, że gdyby kwiaty kosztowały 2e, to by więcej osób je kupiło i ot tak złożyło, ale…
Ogólnie za wszystko można płacić w Euro, USD lub RMB. Warto pytać ile co kosztuje w każdej walucie bo czasem 1 euro to 10 RMB (normalny kurs to 6,4RMB) a czasem 1 euro to 6 RMB. W lokalnej walucie płacić się nie da.
Każdy zrobił sobie kilkanaście zdjęć z pomnikiem, oczywiście nie można sobie żartować z osobistości, więc udawanie gestów któregokolwiek byłoby niewskazane.
Warto zaznaczyć, że tego dnia miejsce to odwiedzało wiele lokalnych grup - czy to szkoły, zakłady pracy i inne delegacje.


Pałac Kumsuan
Nasze przewodniczki

Grupki dzieci

Moja grupa
Przewodniczki

Grand Monument
Grand Monument i para nowożeńców

No comments:

Post a Comment

Popular Posts