Sunday, September 27, 2015

Oktoberfest 2015 cd

Dirndl i Lederhose - czyli moda podczas Oktoberfest 

W Bawarii przez cały rok można spotkać kogoś, kto spaceruje po mieście w Dirndl lub Lederhose.

Są to zarówno osoby starsze , jak i młodzi ludzie. Wiek ani waga nie grają tutaj zbyt wielkiej roli, nawet jeśli wdzianko okolicznościowe tu i tam nieco przyciasne, z dumą prezentują swoje wdzięki na ulicach czy w kościele.

Jeśli chcemy zobaczyć Bawarczyków (i nie tylko) w ich ludowych strojach, należy przyjechać do Monachium pod koniec września, czyli na Oktoberfest.

Jest to tak ogromny event, że rokrocznie przyciąga ponad 6 mln ludzi do stolicy Bawarii. Co ciekawe, turyści tak bardzo chcą wczuć się w klimat tej imprezy, że sami kupują regionalne stroje. Dzięki temu można spotkać Azjatki w Dirndl czy Hindusów w Lederhose :)

Typowy strój dla mężczyzn to kapelusz, koszula w drobną kratę – w wersji konserwatywnej: niebiesko-biała (barwy Bawarii) lub czerwono-biała, skórzane spodnie na szelkach (najlepiej z praktyczną klapką na kroczu), wełniane skarpety oraz skórzane buty z nietypowym sznurowaniem u boku.

Mówi się iż klapka służyła panom w dawnych czasach do załatwiania potrzeb fizjologicznych podczas picia piwa. Wiadomo, zastawione ławy, wyjść się nie da bo pełno ludzi, więc...

... i podobno oryginalne Lederhose powinny mieć obsikaną klapkę od spodni przez rodowitego Bawarczyka…

Strój dla kobiet to kapelusik, biała koszula z falbankami, spódnica za kolana, fartuszek, oraz odpowiednie buty.

Mówi się iż istotne jest to gdzie znajduję się kokardka od fartuszka – i tu mamy cztery opcje:

- kokardka zawiązana z tyłu może oznaczać, że kobieta jest kelnerką lub wdową. Nie warto więc za każdym razem tak odzianej damie składać najszczerszych kondolencji, bo być może za chwilę doniesie do stolika partię piwa ;-)

- kokardkę zawiązaną z przodu pośrodku noszą kobiety niezdecydowane, może chcą kogoś poznać, a może nie. Kiedyś oznaczało to kobietę, która jest dziewicą, więc zawiązanie tak kokardki może intrygować nieznajomych, a czasem spowodować uśmiech na twarzach.

- kokardkę zawiązaną z przodu po prawej stronie mają mężatki, kobiety zaręczone, w związkach lub te, które nie mają ochoty na nowe znajomości.

- kokardka zawiązana z przodu po lewej stronie oznacza iż dziewczyna jest stanu wolnego. Więc, Panowie, do dzieła … ;-) !

Jeden z piwnych namiotów


W każdym namiocie jest orkiestra


Inny Bawarski strój

Kokardki z lewej strony
Niektórzy mają już dość..

Kokardki z prawej strony

Kokardki z tyłu

Kokardki z lewej strony


Prost!!

No comments:

Post a Comment

Popular Posts