Tulacz by ALMANAK
Showing posts with label 2014. Show all posts
Showing posts with label 2014. Show all posts

Friday, February 13, 2015

Puszcza Białowieska

Polowanie na żubry - z aparatem w zmarzniętej dłoni.

Do Hajnówki wybrałem się pod koniec grudnia 2014 roku. Zarezerwowałem nocleg w Pensjonacie Relax, który jak się potem okazało był odpowiednim miejscem na nocleg. Otrzymałem tu wiele ciekawych informacji gdzie można spotkać żubry, wypożyczono mi mapę itp.
Już pierwszy spacer do lasu pozwolił mi z daleka wypatrzeć kilka dorodnych sztuk. Zima nie była jakaś surowa, ale żubry i tak pojawiały się w pobliżu miejsc gdzie są zlokalizowane paśniki (miejsca dokarmiania).
Jak się okazuje bardzo łatwo jest spłoszyć żubra, więc dobrze być ciepło ubranym i cierpliwym.
W pensjonacie Relax spędziłem Sylwestra i już w Nowym Roku gospodarz zaproponował wspólny wypad do lasu w wiadomym celu.
Ciepło ubrani i każdy ze swoim sprzętem fotograficznym wybraliśmy się na kilka godzin do lasu.
Najbliżej żubra byłem o jakieś 15 metrów, schował się za dużym paśnikiem, a gdy go zobaczyłem - popatrzeliśmy na siebie, ja zrobiłem jedno zdjęcie, a On powoli oddalił się w czeluść lasu była to niezapomniana chwila - uwielbiam ten dreszczyk emocji podczas takich spotkań ze zwierzakami.
Mój przewodnik mówił, że zwierzęta te raczej nie atakują, ale gdyby zmieniły zdanie, to trzeba chować się za grubymi drzewami - tam na moje szczęście było ich sporo.

Stado tych zwierząt wypatrzyliśmy przy następnym stałym punkcie programu mojego przewodnika. Tym razem źle się ustawiłem i nie udało mi się zrobić zdjęcia przebiegającym przez drogę. Co ciekawe do drogi dochodziły spokojnie, a potem przebiegały.

W kolejnym punkcie spotkaliśmy dwie samice, które nie przejmując się naszą obecnością stały i pozowały.

Wielkie zdziwienie przeżyliśmy w innym miejscu gdzie samotny młody żubr stał pod zwalonym drzewem i w ogóle nie przejmował się naszą obecnością, a rodziców nie było w pobliżu.

Dla mnie ten wyjazd był nastawiony tylko na żubry, ale nie samymi żubrami żyje człowiek. Na początku wioski gdzie mieści się pensjonat Relax jest zajazd myśliwski. Wspaniała obsługa i co najważniejsze chyba najlepsze jedzenie z 'okolicznych lasów'.








Żubr na talerzu



15 metrów od żubra








Samotny młody żubr


Polecam - pyszne jedzenie






Monday, February 2, 2015

Noc Muzeum w Monachium


'Die Lange Nacht der Müncher Museen'

W październiku odbywa się w Monachium 'Noc Muzeum'. W przeciwieństwie do Polski trzeba tu zapłacić za bilet koszt to 15e jednak w tym wliczone są wejścia do wybranych muzeów, transport komunikacją miejską między muzeami i transport do domu.
Pierwszym moim przystankiem był budynek 'Deutsches Museum', gdzie kupiłem bilet (bilety też można było zakupic wcześniej, co oszczędza czas). Ku mojemu zaskoczeniu okazało się, że z tego miejsca odjeżdżają zabytkowe samochody do Muzeum Transportu, gdzie oczywiście się udałem. Na czas imprezy stawiło się ponad 100 zabytkowych samochodów, które woziły zwiedzających między tymi dwoma muzeami.
Ja jechałem zrekonstruowanym BMW z 1942 roku - muzeum BMW wypożyczyło na czas imprezy ten samochód.
Same muzea, to już każdy indywidualnie musi ocenić, czy lubi zwiedzać, czy nie. W muzeum transportu różnego rodzaje środki lokomocji od bardzo starych rowerów po nowoczesne samochody czy pociągi.
Ja wybierałem 'perełki' lub jechałem tam gdzie coś jechało - fajnie jest czasem zwiedzać bez planu:)

Zaciekawiło mnie muzeum kartofla, więc tam się udałem. Muzeum to zlokalizowane jest niedaleko 'Ostbahnhof' (dworzec wschodni) gdzie dostałem się specjalnym autobusem. Ciekawe było to, że w muzeum można było spróbować chleb ze smalcem :) - akurat byłem lekko głodnawy. W muzeum jest wiele eksponatów np. urządzenia do uprawy kartofli, produktów z kartofla oraz obrazy poświęcone pracy na roli.
Kolejnym miejscem na mojej liście było muzeum BMW - obszerny i nowoczesny budynek z ogromną ilością eksponatów - coś typowo dla fanów motoryzacji. Ciekawie został zaprojektowany ten budynek i szkoda, że nie było za dużo różnego rodzaju symulatorów, które widziałem w różnych obiektach w Japonii.
Mam nadzieję, że w kolejnym roku uda mi się zwiedzić kolejne muzea.



Transport pomiędzy dwoma muzeami


Tym BMW udało mi się jechać

A tak działają kierunkowskazy




Muzeum transportu




Muzeum ziemniaka




Muzeum BMW






Wednesday, January 28, 2015

Oktoberfest at night

Oktoberfest nocą.

Oktoberfest to przedewszystkim impreza dla dorosłych, która trwa codziennie  do 1 lub 2 w nocy.
Rezerwowanie stolika wiąże się z kupnem conajmniej jednej kolejki dla osób siedzących przy nim. Razem z rezerwacją otrzymuje się żetony, które potem się wymienia na piwa.

Po wyczerpaniu się żetonów można domawiać piwo już prywatnie i wtedy kelner/kelnerka przynoszą tyle piw ile zostaje zamówionych na dany stół (o ile dadzą radę).
Inną metodą jest zarezerwowanie stolika z otwartym rachunkiem, ale tak mogą robić raczej firmy. 

Nocą wszystkie karuzele i inne atrakcje również działają, a dorośli bawią się tak samo świetnie jak dzieci w dzień.
Na samym końcu następuje wielkie sprzątanie i tony śmieci wyjeżdżają z placu, a wszystko jest wymyte wodą pod ciśnieniem.
Kufli z Oktoberfest nie można wynosić, ale są amatorzy, którzy próbują to robić. Jak zatrzyma ich Policja lub ochrona, to muszą oddać kufel, a jak się uda, to mają pamiątkę.
Okolicznościowe kufle można oczywiście kupić na straganach.




Teren Oktoberfest przed sprzątaniem







Stolik przygotowany dla nowych gości


Do zobaczenia w 2015 :)

My Flightdiary.net profile

Popular Posts